دسته‌بندی نشده

وحشت در تل آویو از موافقت احتمالی نتانیاهو با شرط هسته ای عربستان

منابع خبری عبری از نگرانی مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی نسبت به موافقت احتمالی نخست‌وزیر این رژیم با شرط هسته‌ای عربستان سعودی برای عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر پرده برداشتند.


به گزارش ایسنا، روزنامه عبری زبان «یدیعوت آحارونوت» در این باره نوشت: عربستان سعودی، عادی سازی روابط با اسرائیل را مشروط به ایجاد تأسیسات غیرنظامی برای غنی‌سازی اورانیوم کرده است، اما مقامات ارشد اسرائیل نگران هستند که ریاض از توافق احتمالی در این باره برای مقاصد نظامی سوء استفاده کند.


این روزنامه گزارش داد، مقامات ارشد ارتش رژیم صهیونیستی نگران هستند نتانیاهو که بسیار علاقه مند به امضای توافقنامه عادی سازی روابط با ریاض بوده، ممکن است با ایجاد چرخه سوخت هسته‌ای در خاک عربستان موافقت کند.


یدیعوت آحارونوت نوشته امضای توافقنامه عادی سازی روابط با عربستان در کنار مزایای آن از جمله مقابله علیه ایران به امنیت رژیم صهیونیستی آسیب می‌رساند.


این روزنامه به نقل از یکی از مقامات ارشد ارتش رژیم صهیونیستی نوشت، امضای توافقنامه عادی سازی روابط با عربستان سعودی تحت نظارت آمریکا تغییری را ایجاد خواهد کرد که ممکن است واقعیت سیاسی در اراضی اشغالی را تغییر دهد.


این مقام امنیتی رژیم صهیونیستی افزود: من نگران هستم که نتانیاهو حاضر باشد هر بهایی را برای این دستاورد بپردازد و به خطرات جدی ناشی از غنی سازی اورانیوم در عربستان اهمیت کمتری بدهد.


وی ادامه داد: اگرچه امروز آنها (مقاامات عربستان) می‌گویند که این غنی سازی زیر نظر آمریکا خواهد بود، اما چه کسی به ما تضمین می‌دهد که فردا تغییری در حکومت این کشور صورت نگیرد یا حاکم دمدمی مزاج تصمیم به اخراج آمریکایی‌ها نخواهد گرفت؟


در گزارش‌های مختلف آمده است که از جمله شروط ریاض برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، توافقنامه دفاع مشترک با آمریکا، حمایت از تلاش‌های ریاض برای توسعه برنامه هسته‌ای مسالمت آمیز و اجازه به ریاض برای خرید سلاح‌های پیشرفته‌تر به ویژه سامانه پدافند موشکی ضد بالستیک «تاد» است؛ شروطی که تا بدین لحظه مخالفت صهیونیست‌ها را به همراه داشته است.


سیاست رژیم صهیونیستی برای دهه‌ها این بوده است که از دستیابی هر کشوری در خاورمیانه به قابلیت غنی‌سازی اورانیوم جلوگیری کند و این سیاست را با بیان اینکه برخی از کشورهای عربی بی‌ثبات هستند و طبق ادعای مقامات اسرائیلی ممکن است به سمت احزاب افراطی تغییر کنند، توجیه می‌کند.


این روزنامه معتقد است که چراغ سبز به برنامه هسته‌ای عربستان «تقریباً به‌طور خودکار منجر به آغاز حرکت کشورهای دیگر مانند مصر در این مسیر می‌شود.»


نتانیاهو یک کارگروه کوچک و سری برای رسیدگی به این موضوع تشکیل داده که متشکل از ران درمر وزیر امور استراتژیک، تساحی هنگبی رئیس شورای امنیت داخلی و معاون وی گیل رایش، از مقامات سابق رژیم صهیونیستی است.


این روزنامه افزود که این تیم تحت نظارت نتانیاهو کار می‌کند، در حالی که بخش بزرگی از سرویس‌های اطلاعاتی و دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی از آنچه در حال وقوع است، آگاه نیستند.


این روزنامه به نقل از دو کارمند بلندپایه نوشت که نتانیاهو بقیه دستگاه‌های امنیتی و برخی از وزرای کابینه سیاسی و امنیتی را از مشارکت در این تیم کنار گذاشته است.


یک مقام امنیتی مرتبط با برنامه هسته‌ای رژیم صهیونیستی گفت که مقامات ارشد اخیراً از او و همکارانش درباره احتمال غنی سازی اورانیوم در عربستان سعودی سوال کرده‌اند. این مقام و همکارانش پاسخ دادند که به شدت با آن مخالف هستند و ادعا می‌کنند که این امر منجر به رقابت تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه خواهد شد.


این روزنامه به نقل از یک مقام بلندپایه اسرائیلی که از جزئیات مذاکرات آمریکا و صهیونیست‌ها در این زمینه مطلع است، نوشت: اسرائیل در حال مذاکره بر سر مفاد توافق نیست، بلکه تنها به تعهد آمریکا متکی است. شفافیت کامل و اطلاع رسانی مداوم در مورد آنچه در مذاکرات بین این کشور و عربستان سعودی اتفاق می‌افتد،‌ حائز اهمیت است.


این کارمند افزود: اسرائیل سیاست خود را در مورد غنی سازی در هیچ کشوری در خاورمیانه تغییر نداده و مشابه سیاست در قبال ایران عمل خواهد کرد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیم بورس خرید نهال کجاست؟ نکات خرید نهال چیست؟
بیشتر بخوانیم راهنمای خرید نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *